Главная > Библиотека > Дресирування собак для вартової служби

Дресирування собак для вартової служби

Дресирування собак для вартової служби

В этом разделе:

Вартування службових собак на глухій прив'язі

Вартування службових собак  на глухій прив'язі

 

Дресирування собак для вартової служби

Вартові собаки застосовуються для підвищеня надійності охорони об'єктів і прилеглої території, що дає можливість, не зменшуючи надійності, зменшити чисельність охорони. Вони повинні обгавкати сторонніх осіб, що наближаються до поста, і затримувати їх при спробі проникнути на об'єкт, що охороняється.

При використанні вартових собак застосовуються блокпости, зони вільного вартування та пости глухої прив'язі. Перед початком спецального  курсу дресирування у собак необхідно виробити такі навички загального курсу: "рух поруч з дресирувальником", "підход до дресирувальника", навички на команди "Сидіти", "Стояти", "Фу". Собака повинен спокійно і байдуже реагувати на постріли та інші сильні звукові подразники, не брати корм, бути привчений до намордника, нашийника, повідка та ланцюга.

Мета прийому - виробити у собаки стійку навичку: подання голосу на найслабкіші по силі слухові та зорові подразники, що їх створюють сторонні особи в зоні дії собаки на посту, та затримання сторонніх осіб, що намагаються проникнути на пост.

Умовні подразники - команда голосом "Охороняй" і жести рукою в сторону помічника. Допоміжні умовні подразники - команди "Фас", "Добре".

Безумовні подразники - помічник дресирувальника, механічні удари батогом, різкою, погладжування.

Метод дресирування - механічний. Прийом вводиться після розвитку в собаки недовіри до сторонніх осіб, злості та затримання людини, що втікає.

Методика і техніка побудови прийому.

Спершу проводять заняття у вечірній час, надалі поступово ускладнюючи заняття, проводити в нічний час доби та при різних погодних умовах.

Дресирувати собаку необхідно на тому місці, де він буде нести вартову службу.

Вартування  службового собаки на блокпосту

Блокпост обладнується двома стовпами з відтяжками й натягнутим між ними дротом або тросом. Стовпи діаметром не менше 20 см і довжиною 3,5 м закопують у землю на глибину 1-1,5 м на відстані 20-80 м один від одного.

Дріт  діаметром 0,5 - 1 см підвішують на стовпах на висоті 1,5 - 2 м від поверхні землі. Дріт добре натягують, стріла прогину не повинна бути більше за 0,5 м.

На дріт надягають ролик або два металевих кільця діаметром  8-10 см і перерізом 0,6 см. До ролика або кілець за допомогою карабіна пристібається ланцюг довжиною 2,5-3 м. З метою недопущення скручування ланцюга під час руху собаки на верхній частині монтують вертлюг. Карабін та ланціг випробовують на розрив силою не менше 100 кг. На відстані 3 м від обох стовпів на дроті закріплюють обмежувачі, які запобігають закручуванню ланцюга навколо стовпа та нанесення травм собаці.

Щоб собака зміг заховатися від негоди, встановлюють будку, що відкрита з одного боку, її розміщують посередині блокпоста на відстані 2-2,5 м від дроту, відкритою стороною в бік найкращого огляду поста.

Заняття по виробленню навички вартування на блокпосту проводять наступним чином: дресирувальник завчасно обирає ділянку місцевості, яка є зручною для схованки і дій помічника. Потім інструктує помічника, показує йому місце схованки, порядок дій та вказує час початку занять.

Помічник ховається в укриття. Дресирувальник бере собаку на поводок і для ознайомлення проводить його по території поста. Потім за допомогою карабіна прив'язує собаку до ланцюга та біжить декілька разів повздовж поста, привчаючи собаку до шуму, що утворює кільце внаслідок руху по дроту. Переконавшись, що собака не боїться та веде себе активно, дресирувальник відходить на 2-3 кроки назад, дає собаці команду "Охороняй" та жестом показує в сторону можливого з'явлення помічника.

Помічник за сигналом дресирувальника, створює шум, який добре чути на відстані, крадучись, не поспішаючи наближається до собаки. Як тільки собака загавкає, помічник зупиняється, перестає створювати шум. Дресирувальник заохочує собаку командою "Добре", погладжує його, та повторює команду "Охороняй".

Тиша, що настала на посту, є для помічника сигналом повторення дії. При поданні собакою голосу шелест, шум зі сторони помічника зменшується або навпаки. якщо собака на них реагує незадовільно, посилюються. У цьому випадку дресирувальник дає додатково, крім команди "Охороняй", команду "Фас", збуджуючи собаку до активних дій.

Якщо собака і в цьому випадку, не реагує на помічника, тоді він підкрадається до собаки та імітує напад на собаку. Для деяких собак, особливо флегматиків, легкі вдари батогом або прутом є обов'язковими. Помічник після 10-15 секунд дражніння собаки втікає, а дресирувальник, звільнивши собаку від ланцюга, по команді "Фас" пускає його на затримання помічника.

Для утворення стійкої навички на команду "охороняй" необхідно кожну появу помічника в районі поста завершувати затриманням та конвоюванням. Помічнику забороняється наносити собаці сильних ударів, які можуть загальмувати активність собаки та залякати його.

Будь-яка правильна дія собаки обов'язково заохочується дресирувальником командою "Добре" та погладжуванням.

Після вироблення у собаки початкового рефлексу вартування на блокпосту в процес дресирування вводять ускладнення.

На наступних заняттях з метою недопущення небажаного зв'язку на порядок та час з'явлення помічника з одного і того ж напрямку, помічник з'явлення помічника з одного і того ж напрямку, помічник з'являється з різних напрямків, намагається пройти через пост, що його охороняє собака.

Помічник виходить із укриття, своїми діями викликає у собаки проявлення голосу та злоби, йде вздовж поста, примушуючи собаку своїми діями до переслідування. Після чого намагається пройти під натягнутим дротом. Якщо собака нападає та затримує помічника, дресирувальник заохочує собаку.

Також привчають собаку реагувати голосом на появу помічника, затримувати його за відсутності дресирувальника на посту.

З цією метою після команди "Охороняй" дресирувальник залишає собаку на блокпосту та ховається в укритті на відстані, яка дозволяє спостерігати за діями помічника та собаки.

Заздалегідь проінструктований помічник виходить зі схованки, яка знаходиться на віддалі до 50 м від поста, рухається до собаки, тим самим створюючи шуми та інші звуки. Якщо собака активно подає голос на звуки, що їх створює помічник, дресирувальник після 2-3 хвилинної витримки підходить до собаки, заохочує його та пускає на затримання помічника.

У тих випадках, коли собака не подає голосу, помічник підкрадається і намагається нанести удари батогом або різкою по собаці. Роздразнивши собаку, помічник втікає, а дресирувальник вибігає з укриття і пускає собаку на затримання та конвоювання помічника.

Надалі перерву між часом задіянні службового собаки на посту та діями помічника поступово збільшують, шум та інші звукові подразники, що їх створює помічник, доводять до мінімуму.

У процес занять вводять двох помічників, які діють на собаку з різних напрямків та намагаються пройти через зону охорони.

Дресирувальник з'являється на гавкіт собаки та пускає його на затримання одного або почергово обох помічників. Обов'язкова постійна зміна діючих помічників та використання різного за формою верхньго одягу, дресирувальних костюмів та рукавів прихованого носіння.

Додатково під час занять перевіряють у собаки навичку відмови від їжі, що пропонується сторонніми особами. Помічник піходить до собаки та пропонує ласощі, які намагається дати з рук або підкидає їх собаці При намаганні собаки, схопити ласощі, помічник наносить удар собаці батогом, який викликає в собаки прояв злоби. У цей час  з'являється дресирувальник і пускає собаку на затримання.

Навичка вважається виробленою, якщо собака активно реагує голосом на незначні звуки, що їх створює помічник, та при намаганні помічника пройти через територію поста, службовий собака веде з ним активну боротьбу та затримає його.

 

 

 

 

 

 
Украина, Киев E-mail: zamok-shust33@mail.ru
free counters